cebir

 

[Ana sayfaya dön]

 

matematik okumak

 

       

 

 

“Problem” sayfamızda yanında ( ***** ) işareti bulunan problemlerden en az ikisini çözen ve çözümlerini "Word" ortamında detaylı olarak yazıp bize gönderen herkese bu sayfada tanıtılanlar arasından seçeceği bir kitabı hediye ediyoruz

 

LÜTFEN DİKKAT!

Hediye almaya hak kazananların isimleri ve çözümleri, aksi belirtilmedikçe, burada ilan edilecektir

Bu düzenlemeye Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerim ve Öğretim Üyeleri katılamaz

“Kitap Hediye Ediyoruz” Uygulamamıza Katılanların Listesi

Düzenlememize Katılanların Listesi

 

 

İlgimizi çeken ve ilgileneceğinizi umduğumuz matematik içerik taşıyan ve kitapçılarda bulabileceğiniz kitapları sizlere tanıtmaya çalışacağız. Gözümüzden kaçan yada ulaşamadığımız kitaplarla ilgili bilgileri bize ulaştırırsanız seviniriz.

 

Fermat'nın Son Teoremi
Simon Singh
PAN YAYINCILIK

Papağan Teoremi
Denis Guedj
GÜNCEL YAYINLARI

Geometrinin Gizli Dünyası
David Wells
MAVİ ADA

Matematiğin Gizli Dünyası
David Wells
MAVİ ADA
Yaşayan Matematik
Theoni Pappas
MAVİ ADA
Matematikle Başarıyı Yakalamak
George Shaffner
GÜN YAYINCILIK

Matematiksel Düşünme
Cemal Yıldırım
REMZİ KİTABEVİ

Hesabın DestanıRakamların Evrensel Tarihi I,II,II,IV,V,VI,VII,VIII

Georges İfrah
TÜBİTAK
Beş Altın Kural 20. Yüzyıl Matematiğinin Önemli Teorileri
John L. Casti
SABANCI ÜNİVERSİTESİ

Herkes İçin Matematik
John Allen Paulos
BEYAZ YAYINLARI
Matematik Üzerine Diyalog
Alfred Renyi
DOST KİTABEVİ
 Pisagor Ve Teoremi
Paul Strathern
GENDAŞ YAYINLARI

 

Matematiğin Seyir Defteri
Philip J. Davis/ Reuben Hersh
DORUK YAYINLARI

Evrim Kuramı
John Maynard Smith
EVRİM YAYINLARI
Matematiğin Öyküsü ve Serüveni
Prof. Dr. Ali Dönmez
TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM YAYINLARI

Matematiğin Tarihi
Richard Mankiewicz
GÜNCEL YAYINLARI

Matematik ve Korku
Ali Nesin
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

Matematik ve Oyun
Ali Nesin
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

Evrenin Şiiri/Kozmosun Matematiksel Bir Açıklaması
Robert Osserman
TÜBİTAK

Kuvantum Fiziği: Yanılasama mı, Gerçek mi?
Alastair I. M. Rae
EVRİM YAYINLARI

Kuantum Bilmecesi
Wolfgang Smith
İNSAN YAYINLARI

Bilim Kuramına Giriş
Elisabeth Ströker
GÜNDOĞAN YAYINLARI

Matematik Felsefesi

Bekir S. Gür
KADİM YAYINLARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fermat'nın Son Teoremi
Simon Singh
PAN YAYINCILIK
Fermat'nın Son Teoremi'nin kökleri eski Yunan matematiğindedir. Pierre de Fermat (1601-1665), ortaya Yunanlıların hiç aklına gelmemiş bir soru atar, üstelik çözümün bulunabileceği umudunu uyandıran bir de not bırakır. Kendisinin bu soruya bir yanıtı vardır ama çözümün nasıl olduğunu söylemez. Böylece üç yüz yıl sürecek kovalamaca başlar. Fermat'nın Son Teoremi'nin asıl güzelliği, son derece kolayca anlaşılabilecek, basit bir problem oluşudur. Her okul çocuğunun tanıdığı kavramlarla dile getirilebilen bu bulmacayla, Andrew Wiles da okul yıllarında tanışmış ve onu hayatının en önemli tutkusu haline getirmiştir.

Wiles işe başladığında, sonradan kullanacağı tekniklerden birçoğu henüz bulunmamıştı bile. En iyi matematikçilerin çalışmalarını birleştirmiş, kimsenin cesaret edemeyeceği bir atılganlıkla fikirleri birbirine bağlayıp yeni kavramlar yaratmıştır.

Fermat'nın çözümünde herkes birden çalışmış sayılır, ama birbirinden ayrı ve Fermat'nın Son Teoremi'ni ispatlamak gibi bir amaç gütmeden; çünkü bütün modern matematiğin gücünü seferber etmeyi gerektiren bir ispattı bu.

İşte bu kitapta, Fermat öyküsünün tüm zenginliği ve ona hep eşlik etmiş olan tarih ve matematik kronolojik bir düzen içinde ele alınmış, Pythagoras Kardeşliği'nin devrimci ethos'uyla başlayıp Fermat'nın bulmacasını çözmek için Andrew Wiles'ın verdiği kişisel mücadeleyle sona ermiştir.

Matematikçiler ve matematiksevenler için....

Çeviren:Sabir Yücesoy
Yayın Yılı: 2001; 328 sayfa; İTHAL; 13x19 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9758434365; Dili:TÜRKÇE

 

*****

 

 

Papağan Teoremi
Denis Guedj
GÜNCEL YAYINLARI
Papağan Teoremi edebiyat eleştirmenlerinin kesinkes kabul ettiği ve son yıllarda dünyayı kasıp kavuran 'pedagojik roman' okulunun yeni bir üyesi. Felsefe, bilim ve dinden sonra bu okulun son parlak üyesinin roman olarak adlandırılmasının altında edebiyatın diğer disiplinlerle ilişki kurmaya başladığı yeni bir dönemin başlangıcının yattığı görüşünde bir çok eleştirmen. Kimi yerde bir polisiye olarak karşımıza çıkan Papağan Teoremi kimi yerdeyse matematikçilerin romanı ve trigonometri, cebir, aritmetik geometri alanlarındaki büyük keşiflerin kitabı olarak beliriyor. Thales'den Pythagoras'a birçok matematikçinin romandaki muammalar zincirinin her halkasıyla ilişkisi var

Çeviren:İsmail Yerguz
Orjinal Adı: Le Theoreme du Perroquet; 544 sayfa; 3.HAMUR; 13,5x19,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9758020498; Dili:Türkçe

 

***********

 

 

Geometrinin Gizli Dünyası
David Wells
DORUK YAYINLARI

Cassini ovali, kalkık küp, dört renk teoremi, Desarques şekli, Poncelet porizmi, Möbius şeridi, Fatou tozu, Euler çizgisi...
Şüphesiz bütün bunlar çoğumuz için hiçbir anlam ifade etmiyor.


David Wells, basit daireden karmaşık fraktala, Pitagoras'tan Penrose mozaiğine dek uzanan bu gizemli dünyanın kapılarını bize açıyor. Günlük yaşantımızda yüzlerce kez karşılaşıp ondan yararlandığımız halde iç düzeni konusunda pek az şey bildiğimiz geometrinin çarpıcı yanlarını okuyucuyu sıkmadan sergiliyor.
Geometrinin Gizli Dünyası, bu bakımdan Wells'in daha önce yayınladığımız kitabı Matematiğin Gizli Dünyası ile bir bütünlük oluşturuyor.

Çeviren:Doç. Dr. Selçuk Alsan
Yayın Yılı: 2002; 368 sayfa; İTHAL; 13,5x21 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9756557192; Dili:TÜRKÇE

**********

 

 

Matematiğin Gizli Dünyası
David Wells
MAVİ ADA
"Siz de Matematikçi Olabilirsiniz."
Doğrular, kareler ve sayılar gibi en basit matematiksel kavramları herkes bilir. Bir metamatikçi olmak için yapmanız gereken tek şey, bunlara düşgücü ve anlayışla bakmak, belki birkaç deney de yapmak ve anlamlı sonuçlara varabilmektir.
Üçgenlerin sırlarıyla başlayan Matematiğin Gizli Dünyası, sizi eski Yunan metamatikçilerinden kuantum kuramına kadar uzanan bir yolculuğa çıkartıyor. Kitaptaki her bölüm, kuramsal açıklamaların yanı sıra kutular içinde konuya ilişkin sorular da içeriyor. Bunların kimisi kolay, kimisi ise oldukça zor ama hepsinin tek amacı var: Sizi düşündürmek. Çözüm onları ve siz de matematikçilerin arasına katılın. Tabii çok sıkıştığınızda ve kimi soruların altında ezildiğinizi hissettiğinizde, yanıtlara bakabilirsiniz.

Çeviren:Doç. Dr. Selçuk Alsan
Yayın Yılı: 2000; 470 sayfa; İTHAL; 13,5x19,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9755760059; Dili:TÜRKÇE

 

***********

 

Yaşayan Matematik
Theoni Pappas
MAVİ ADA
Matematik zevkini tatmak için matematiğin çevremizdeki nesnelerle çok az ilgisi olmadığını kavramak gerekir. Matematik, gelir-gider dengesini bulmak için kullanılan ya da karmaşık hesaplamalarıyla bizi sıkan bir konu değildir. Çok az kişi matematiğin çevremizle ve yaşamımızla iç içe olan gerçek doğasını kavrar. Çevremizdeki pek çok olgu matematikle anlatılabilir. Matematiksel kavramlar. Canlı hücrelerin yapısında bile bulunur.
Bu kitabın amacı, yaşamımızın çeşitli alanlarından kısa görüntüler ve örnekler sunarak, matematik ile dünya arasındaki bu ayrılmaz ilişkinin farkına varmamızı sağlamaktır.
Matematikten duyulan zevk bir şeyi ilk kez keşfetme deneyimine benzer. Çocuksu bir hayranlık ve şaşkınlık insanı sarar. Bu deneyimi bir kez yaşadıktan sonra, bu duyguyu unutamazsınız. Bu duygu, ilk kez mikroskoba bakıp da daha önce çevrenizde her zaman var olan şeyleri gördüğünüz anki kadar heyecan verici olabilir.

Çeviren:Yıldız Silier
Yayın Yılı: 2000; 216 sayfa; İTHAL; 13,5x19,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9757380032; Dili:TÜRKÇE

 

*********

 

Matematikle Başarıyı Yakalamak
George Shaffner
GÜN YAYINCILIK
Geleneksel matematiği unutun. Değişik işlemler, sayı teorisi, geometri ve herhangi bir ileri matemetik konusu bize yardımcı olmayacaktır: Çünkü matematiğin herşeyi dört ana elementten oluşmuştur. Bu dört basit aracın akıllıca kullanılmasıyla çözülemeyecek sorun yoktur.
Yirmisekiz yıllık gözlemciliğim, sekiz yıllık matematik ve istatistik eğitimim sonucu, insanların matematikten neden hoşlanmadıklarını daha iyi anladım. Çünkü insanlar matematiği hep öğretildiği gibi düşünüyorlardı: Çok sayıda işlem, çok sayıda sembol, çok fazla karmaşa, çok fazla ispat ve uzun süren dersler. Bu yüzden "Matematikle Başarıyı Yakalamak" adlı eserimin konusu oluşmuş oldu. Gerçek hayat hikayelerinden örnekler, bilinen kelime ve sayıları kullanmak, olayları basit ve kısa tutmak ve denklemleri içlerindeki bilinmeyenle çözmek gibi konular üzerinde durdum.
Bu kitapta matematiğin yardımıyla, hayatın gerçeklerinin anlaşılmasını sağlamak hedef alınmıştır.
George Shaffner bilgisayar sanayisinde yirmi yıl çalışmış ve bu sürenin son yıllarında üç büyük uluslararası bilgisayar firmsında CEO ve COO (genel müdür ve üst düzey yönetici) olarak görev yapmıştır. Matemetiği çok seven üç çocuğun babasıdır.

Çeviren:Melih Üzmez
Yayın Yılı: 2000; 218 sayfa; İTHAL; 13,5x19,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9758447084; Dili:TÜRKÇE

 

**********

 

 

Hesabın Destanı
Rakamların Evrensel Tarihi I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII

Georges İfrah
TÜBİTAK
"Ne olduysa o zaman oldu! Tanrı alçakgönüllü bendenizin o gününün tamamen ötekiler gibi olmasını istemedi."
"O gün" öğrencileri Georges Ifrah'a yanıtlayamadığı şu soruyu sormuşlardı; "Efendim, rakamlar nereden geliyor? Sıfırı kim icat etti?" Gerçekten nereden geliyordu rakamlar? Bu alışılmış simgeler bize öyle açık geliyordu ki, onları bir tanrının ya da bir uygarlık kahramanının eksiksiz bir armağanı olarak birdenbire ortaya çıkmış sanıyorduk. Böyle başladı Ifrah'ın serüveni ve 20 yıllık bir çalışmadan sonra Fransa'da geçen yıl büyük yankılar uyandıran, en çok satılan kitaplar arasına giren "Rakamların Evrensel Tarihi" adlı eşsiz bir yapıt ortaya çıktı. Bu kitabı Türk okuruna sunarken, rakamların binlerce yıllık serüveninin pek çok kişinin ilgisini çekeceğini umuyoruz.

Çeviren:Kurtuluş Dinçer
Yayın Yılı: 2000; Orjinal Adı: Histoire Universelles Des Chiffres; 296 sayfa; 13x19,5 cm; ISBN:9754030375; Dili:TÜRKÇE

 

**********

 

 

Beş Altın Kural
20. Yüzyıl Matematiğinin Önemli Teorileri

John L. Casti
SABANCI ÜNİVERSİTESİ
2000 yılı Uluslararası Matematikçiler Birliği (IMU) ve UNESCO tarafından "Dünya Matematik Yılı" olarak ilan edildi. İnsanlığın ortak kültürünün çok önemli bir parçası olan matematik, doğayı anlamak için de kullandığımız bir araç. Yirminci yüzyılda matematik bizlere farkettirmeden, sessizce günlük hayatımızı etkileyen birçok alana yayılıverdi.
Casti, bu kitapta matematiği çeviren o yüksek duvarlardan bizi aşırarak matematiğin pırıltılarıyla bezenmiş o bahçede bir gezintiye davet ediyor. Rehberimiz ne kadar usta ve deneyimli olursa olsun, geziye çıkan bizlere de çok şey düşüyor. Bazı bölümleri tam anlamamız için defalarca okumamız gerekecek. Kalem kağıda sarılıp bazı hesapları mutlaka kendimiz yapmak isteyeceğiz. Tek bir cümle hakkında bile düşüneceğiz. Aklımızı kullanarak, sabırla dik ve taşlı bayırlardan bilinmedik tepelere tırmanmaya çabalayacağız. Ama emin olun, varacağımız doruklardan gizemli bahçelerin olağanüstü güzelliğini görebilmek için bunca zahmete değer doğrusu.

Çeviren:Nermin Arık
Yayın Yılı: 2000; Orjinal Adı: Five Golden Rules Great Theories of 20th Century Mathematics and Why They Matter; 244 sayfa; 1.HAMUR; 23x15,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9758362046; Dili:TÜRKÇE

 

**********

 

 

Herkes İçin Matematik
John Allen Paulos
BEYAZ YAYINLARI
Yetersiz matematik eğitimi, matematikle ilgili psikolojik engeller ve hayali algılar insanların çoğunu sayı cahili yapmaktadır. Eğer reklamcıların yanlış iddialarına, şarlatan doktorlara ve sahte bilimadamlarına direneceksek, içimizde istatistik konusunda sağlıklı bir kuşkuculuk geliştirmeliyiz. Bu canlı ve espirili kitabında John Allen Paulos matematiğin gücünü gösteren birçok ilginç örneği biraraya getiriyor. Birçok insan sayılarının matematikçilerin uğraşı alanına girdiği kanısındadır. Oysa günlük yaşamında matematiği kullanan her insan, bunun yararını görecektir. Borsa stratejileri, eş seçimi, fal, diyet ve tıbbi iddialar, terörizm riski, astroloji, spor rekorları, seçimler, cins ayrımcılığı, UFO’lar, parapsikoloji, piyangolar ve ilaç testleri gibi güncel konulara matematik açıdan bakmak onları algılayışımızı değiştirecektir. Herkes İçin Matematik’i okumak matematik ve sayılardan hoşlanmayanlar için olduğu kadar matematik meraklıları için de ufuk açıcı olacaktır.

Çeviren:Başak Yüksel
218 sayfa; 13,5x19,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9758261037; Dili:Türkçe

 

**********

 

 

Matematik Üzerine Diyalog
Alfred Renyi
DOST KİTABEVİ

3.HAMUR; KARTON KAPAK; Dili:Türkçe

 

**********

 

Matematiksel Düşünme
Cemal Yıldırım
REMZİ KİTABEVİ
Matematiksel Düşünme'de tartışılan başlıca sorunlar bunlar. Yazar matematiği teknik ya da işlemsel yanı ile değil, düşünsel yapısıyla ele almış, çözümlemelerini okuyucuların kolayca anlayabileceği açık ve yalın bir dille sunmuştur. Ayrıca, yetkili düşünürlerden çevrilen 10 çeviri metinle kitabın değişik boyutlar kazandığı söylenebilir.
264 sayfa; 3.HAMUR; 15,5x24 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9751400783; Dili:Türkçe

 

**********

 

 

Pisagor Ve Teoremi
Paul Strathern
GENDAŞ YAYINLARI
a2+b2=c2
Hemen hemen hepimiz Pisagor Teoremi'ni duymuşuzdur. Bu teoreme göre, bir üçgende hipotenüsün karesi diğer iki kenarın karelerinin toplamına eşittir. Ama çoğumuz bu teoremin ve denklemin önemini, günümüzde dünyayı görüş tarzımız üstündeki müthiş etkiyi bilemeyiz.
Pisagor Batı dünyasının ilk matematikçisi ve filozofuydu. "Soyut uslamlama" ve "tümdengelimli ispat" gibi kavramları oluşturan eseri, insanlığın dünyaya bakışını değiştirdi.

Çeviren:Osman Çakmakçı
80 sayfa; 3.HAMUR; 13,5x19,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:975780939X; Dili:Türkçe

 

*********

 

Matematiğin Seyir Defteri
Philip J. Davis/ Reuben Hersh
DORUK YAYINLARI
Seçkin matematikçiler Philip J. DAVIS ve Reuben HERSH tarafından yazılan bu olağanüstü ve yenilikçi kitap, matematik bilimine şaşırtıcı bir bakış açısı öneriyor ve "matematiksel gerçekliğin de tıpkı diğer gerçeklikler gibi doğrulanabilir ve yanlışlanabilir" olduğunu kanıtlıyor.

Berraklık, engin bilgiler ve yaratıcılıkla donatılan bu kitapta, yazarlar insan emeğinin, en geniş kapsamlı en gizli saklı karmaşıklığını ve güzelliğini aynı anda içinde barındıran konuları sunan; tarih düşünce, yorumlama ve felsefe üzerine harika bir iş ortaya koydular.

Matematik hakkında böyle bir kitap hiç yazılmadı. Çeviren: Ender Abadoğlu
Yayın Yılı: 2002; Orjinal Adı: The Mathematical Experience Matematiğin Seyir Defteri; 494 sayfa; İTHAL; 14x21 cm; KARTON KAPAK; ISBN:975655715X; Dili:TÜRKÇE

******

 

 

Evrim Kuramı
John Maynard Smith
EVRİM YAYINLARI
İnsan da içinde olmak üzere tüm canlı bitkiler ve hayvanlar bir ya da birkaç canlının soyundan değişerek gelmiştir. Yüzyıl kadar önce Darwin ve Wallace kendi doğal ayıklama ya da çevreye en iyi uyanların yaşayakalacağı kuramına göre evrimin nasıl gerçekleştiğini, günümüzde bilinen sürecin terimleriyle açıkladılar. John Maynard Smith bu kitapta kuramın nasıl doğrulandığını, ama yeni çalışmalarla ve özellikle soyaçekim yasalarının ortaya çıkarılmasıyla aynı zamanda bir dönüşüme de uğradığını betimliyor.

John Maynard Smith'in klasik açıklamalarının bu üçüncü basımına, son gelişmeleri de alan önemli bir giriş eklenmiştir.

Bencil Gen ve Kör Saatçi'nin yazarının yeni bir önsözüyle kitap yeni kuşaktan okuyuculara yeni bir yorumla geliyor.

"Evrim kuramını bize John Maynard Smith'ten daha iyi açıklayabilecek bir kaç insan dünyada bulunamaz ve evrim kuramını açıklamak için başka hiçbir konu bu kadar yetenek istemez. Darwin gibi John Maynard Smith de kendi öyküsünün açık, sabırlı ve dürüst bir açıklamaya gerek duyduğunu, bunun yeterince önemli olduğunu biliyor. Kitaba yazılan yeni giriş yazısı ince bir denemedir ve evrim kuramındaki yeni gelişmelerin önemli bir özeti diye salık verilebilir. Bu kitap, şimdi hazır olan konuya en iyi bir genel giriştir." Çeviren: Hüsen Portakal
Yayın Yılı: 2002; Orjinal Adı: Bilim Dizisi; 398 sayfa; İTHAL; 13,5x19,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9755031111; Dili:TÜRKÇE

 

***********

 

 

Matematiğin Öyküsü ve Serüveni
Prof. Dr. Ali Dönmez
TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM YAYINLARI
Matematik sayma ile başlamıştır. zamanımızdan otuz beş bin yıl önceye ait kalıtlarda bunları görebiliriz. 1937 yılında bulunan kurt kemiği üzerindeki beşli gruplamayla yapılan çentikler bu saymanın oldukça eski olduğunu göstermektedir. Mağara ve Taş Devirlerinde saymanın yapıldığı artık biliniyor. Nil Nehri'nin doğduğu yer olan Edward Gölü yakınlarındaki İshango'da toprak altından çıkarılan sayma içerikli kemikler yirmi bin yıllıktır. Taşın hiç bulunmadığı bazı Afrika düzlüklerinde saymada kullanılan ve toprak altından çıkarılan çakıl taşları öbekleri bulunmuştur. Bu çakıl taşlarının hayvanların sayısının belirlenmesinde kullanıldığı sanılıyor.

Eski dünyada bu saymalar olurken yeni dünyada Amerika'da, Peru'da bulunan yerliler ip düğümleriyle saymalarını yapıyorlardı. Bu uzun tarihi süreç içinde matematiğin yeşerdiği ilk yerler Mısır ve Mezopotamya olarak görülür. Matematik daha sonra Yunanistan'da odaklanır. Ortaçağ boyunca Hintliler ve İslam dünyası matematiği sürdürür. Endülüs Emevileri yoluyla Kuzey Afrika'dan İspanya ve Avrupa'ya yayılır. Bugün kullandığımız matematik Avrupa'da gelişir ve tutulur.
Yayın Yılı: 2002; 526 sayfa; 3.HAMUR; 17x24 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9758269925; Dili:TÜRKÇE

**********

 

 

Matematiğin Tarihi
Richard Mankiewicz
GÜNCEL YAYINLARI
Matematiğin 35 000 yıllık geçmişine dayanan bulgulardan, Çin, Hint, Mezopotamya ve Yunan uygarlıklarına, oradan Ortaçağ Avrupası'na ve dijital devrime dek uzanan matematik tarihiyle paralel gelişen büyük uygarlıkların tarihi! Prehistorik çağlarda yaşayan insanların bıraktığı gizemli işaretler, ticaret için kullanılan ilk haritalar, insanların gök cisimlerinin hareketlerine duydukları tutkulu merak ve bilim ile sanatı etkileyen farklı bakış açıları: tüm bunlar "Matematiğin Tarihi"nin merkezinde yer alan çarpıcı konulardan birkaçı... Matematiğin yer ve zaman sınırlarını aşan, kültürel ve zihinsel bir eylem düşünenler için... Çeviren: Selami Gökçen Ezber
Yayın Yılı: 2002; Orjinal Adı: The story of mathematics; 280 sayfa; İTHAL; 13x21 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9758621025; Dili:TÜRKÇE

***********

 

 

Matematik ve Korku
Ali Nesin
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
Matematiğin amacı kişiyi araştırmaya, düşünmeye, doğru soru sormaya ve en önemlisi kendi kendine öğrenmeye yöneltmektir. Ali Nesin de bu kitabında okurlara, eski Yunan matematiğinden çağdaş matematiğe, Pisagor’dan Gödel´e, çok bilinenden az bilinene ve hiç bilinmeyene bir yolculuk yaptırıyor. Oyunlar, sonlu ve sonsuz sayılar, geometri, bilmeceler, sihirli kareler, paradokslar ve mantık gibi çeşitli konularda sıkıcı olmayan, sürükleyici bir dille yazılmış, birbirinden bağımsız on beş yazıdan Matematik ve Korku’yu okurken, matematiği anlayarak öğrenecek ve seveceksiniz.
Yayın Yılı: 2001; 3.HAMUR; 16x23 cm; KARTON KAPAK; ISBN:975685720X; Dili:TÜRKÇE

**********

 

 

Matematik ve Oyun
Ali Nesin
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
Matematik, öğrenmek ve ezberlemekten çok anlamaya dayanan bir bilimdir. Matematiksel düşünme kitaptan değil; çalışarak, uğraşarak, emek vererek edinilir. Ali Nesin de Matematik ve Oyun kitabında oyunlardan hareket ederek matematiğin derinliklerine iniyor.
Yayın Yılı: 2001; 3.HAMUR; 16x23 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9756857196; Dili:TÜRKÇE

**********

 

 

Evrenin Şiiri/Kozmosun Matematiksel Bir Açıklaması
Robert Osserman
TÜBİTAK
Günümüzde Dünyanın düz olduğuna inanan pek az kişi kalmıştır; buna karşılık çoğu insan Dünyayı hâlâ düz bir evren tasarımıyla düşünmeye devam etmektedir. Uzay düz değildir. Bunu tasarlamamız güç olsa da, uzayın gerçekte eğri olduğu konusunda sağlam kanıtlara sahibiz. 1955 yılından bu yana Stanford Üniversitesi'nde matematik profesörü olan, 1990'lardan beri de Kaliforniya Berkeley'deki Matematik Bilimleri Araştırma Enstitüsü'nün müdür yardımcılığını yürüten Robert Osserman, bu kitapta fazla bir matematik bilgisi gerektirmeden, okura, evreni ölçüp biçmenin matematiksel yöntemlerini gösteriyor. Çeviren: İsmet Birkan
Yayın Yılı: 2001; Orjinal Adı: Poetry of the Universe/A Mathematical Exploration of the Cosmos; 249 sayfa; 3.HAMUR; 11x18,5 cm; CİLTLİ; ISBN:9754032025; Dili:TÜRKÇE

********

 

 

Kuvantum Fiziği: Yanılasama mı, Gerçek mi?
Alastair I. M. Rae
EVRİM YAYINLARI
Albert Einstein'in çok bilinen "Tanrı zar atmaz" sözü onun bugün kuvantum fiziği olarak bilinen bir dizi yeni bilimsel düşünceye kaynak olmuştur.
Bu teoriler evreni ölçümleme ya da gözlemleme girişimlerimizin kendileri tarafından bozulan kararsız bir evren anlamında kökten bir meydan okuma sunarak Newton evreninin düzenli determinizmine tehdit oluşturuyorlardı.
Kuvantum fiziğinin en etkileyici yönlerinden biri fiziksel dünya üzerine geleneksel düşünme yollarımızdan büyük bir kavramsal sıçrama yapmamızı kesin olarak gerektirmiş olmasıdır.
Gözlemcinin kafasının biricik gerçeklik olduğu, ya da paralel evrenlerin olabileceği yolunda uyarıcı olanaklar sunar. Çeviren: Yurdahan Güler
Yayın Yılı: 2000; Orjinal Adı: Quantum Physics: Illusion Or Reality; 168 sayfa; 3.HAMUR; 13,5x19,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9755030964; Dili:TÜRKÇE

**********

 

 

Kuantum Bilmecesi
Wolfgang Smith
İNSAN YAYINLARI
Kuantum teorisinin bulgularının felsefi anlamlarının peşine düştüğümüz anda kendimizi zorlukların ve kafa karıştırıcı unsurların içinde buluruz. Bir açıklamayı gerektiren "tuhaf olaylar" listesinin başında, kuantum fiziğinin merkezi bilmecesi diye tanımlanabilecek, durum vektörünün çöküşü olgusu bulunmaktadır. Bu, fiziksel evrenin doğası ve onun diğer ontolojik düzlemlerle ilişkisini anlamak isteyen kimsenin atlayamayacağı veya gözardı edemeyeceği bir sorunsal içermektedir. Fakat bütün bu zorluklar ve düşünceler ne çalışan fizikçiye engel olur ne de kuantum mekaniğinin insanın şimdiye kadar geliştirdiği en doğru en evrensel ve aynı zamanda en karmaşık bilimsel teori olduğu gerçeğini değiştirir. Kuantum gerçekliği sorunsalı görünürdeki "özelleşmiş" doğasına rağmen kuşkusuz bilimin öne sürdüğü evrensel perspektife en öemli ve en zor meseledir. Çeviren: Orhan Düz
Yayın Yılı: 2000; 144 sayfa; İTHAL; 14x21,5 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9755742743; Dili:TÜRKÇE

*********

 

 

Bilim Kuramına Giriş
Elisabeth Ströker
GÜNDOĞAN YAYINLARI
Felsefe,doğa bilimlerinin kendi içlerinde sürüp giden gelişim sırasında ortaya çıkmış olan çok yönlü değişmeleri ve özellikle de yine bu bilimlerin kendi içlerinde geçirmeye başladıkları temelden gelen sarsıntılar karşısında,iki nedenden dolayı ilgisiz kalamazdı. Çünkü,il olarak,bilim dayandığı ve pek derin bir düşünme serüveni içinde elde edilmiş olan eski tasarımlarını,yine kendi kategoryal yolu üzerinde meşrulaştırmayı deneyecek bir durumda değildi ve bu konuda artık yeni bir bilgi-kuramsal (yani felsefi)yönelime ihtiyaç vardı. Bunun dışında ikinci olarak,felsefenin,bilimleri yeni bir tarzda ele alması,bilimin ön dayanaklarını şimdiye kadar olduğundan çok daha dikkatli bir biçimde incelemesi ve giderek bu ön dayanakları temelinden çözümlemesi gerekiyordu. Çeviren: Doğan Özlem
Yayın Yılı: 1995; 160 sayfa; 3.HAMUR; 13,5x19 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9755201122; Dili:Türkçe

 

 

Matematik Felsefesi

Bekir S. Gür
KADİM YAYINLARI

 

Bertrand Russell, David Hilbert, L. E. J. Brouwer, Paul Bernays, Douglas Gasking, Kurt Gödel Paul Benacerraf, Hartry Field, Penelope Maddy, Michael D. Resnik, Gregory J. Chaitin, Reuben Hersh, Bekir S. Gür ün yazılarından derlenmiş bir kitap . İlk sayfadan alıntımız  şöyle : ” Geometri ile ilgisi olmayan bir filozof, ancak yarım bir filozoftur; felsefe ile ilgisi bulunmayan bir matematikçi, ancak yarım bir matematikçidir. Bu iki disiplinin birbirine yabancılaşması, ikisinin de zararına olmuştur.
Frege”

 

Yayın Yılı: 2004,437 sayfa,Kitap Kağıdı 13x20,9 cm,Karton Kapak,ISBN:9759000040,Dili: TÜRKÇE

 

 

 

 

 

 

 

 

Uygulamamıza Katılanların Listesi

 

Kitap hediyemizi alabilmek için  “Problem” sayfamızda verilen,(*****) işareti taşıyan problemlerden en az ikisini

doğru olarak çözmeniz ve çözümlerinizi "Word" ortamında detaylı olarak yazarak bize iletmeniz gerekmektedir.

 

Adının açıklanmasını istemeyen 15 katılımcı çeşitli problemlere  çözüm vermiştir.iki katılımcıya Matematiğin Seyir Defteri ve Matematiğin Gizli Dünyası kitaplarını gönderme sevincini yaşadık kendilerine teşekkür ediyoruz

 

Ertuğrul Aksünger gönderdiği  iki problem çözümü ile  düzenlememize katılmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

Çözmeye çalıştığı problemler: Problemler sayfasında Gruplar Teorisi başlığı altındaki  Problem 1 ve Problem 5

Çözümleri hakkında yorum : Arkadaşımız Akdeniz Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünde son sınıf öğrencisi ve bir lisans öğrencisinden beklenemeyecek düzeyde son derecede güzel çözümler vermiş,birkaç eksik giderilerek en kısa zamanda ilk hediyemizi kendisine verme mutluluğuna kavuşacağımızdan eminim. Kutlarım 

 

Adnan Karcıoğlu gönderdiği iki problem çözümü ile  düzenlememize katılmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

Çözmeye çalıştığı problemler: Problemler sayfasında Gruplar Teorisi başlığı altındaki  Problem 1 ve Problem 3

Çözümleri hakkında yorum: Her iki problem için verilen çözümler yanlıştır. Temel grup teorisi bilgisi eksikliği nedeniyle, verilen yanıtlarda ortaya çıkan mantık hataları kendisine iletilmiştir.

 

Haşmet Oruçoğlu, tarihinde gönderdiği  iki problem çözümü ile  düzenlememize katılmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

Çözmeye çalıştığı problemler: Problemler sayfasında Gruplar Teorisi başlığı altındaki  Problem 3 ve Problem 4

Çözümleri hakkında yorum: Her iki problem için verilen çözümler yanlıştır. Detaylı yorumumuz kendisine ayrıca bildirilmiştir. Yorumumuzu dikkatle okuması , uyarılarımızı dikkate alması ve biraz daha gayret göstermesi durumunda yakın zamanda doğru çözümleri bulacağına inanıyoruz. Başarılar dileriz.

 

Orhan Gazcı gönderdiği  iki problem çözümü ile  düzenlememize katılmıştır. Kendisine teşekkür ederiz. Kendisine teşekkür ederiz.

 

Osman Kirazcı gönderdiği  üç problem çözümü ile  düzenlememize katılmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

 

Osman Erci, Handan Denizci, Erol Terzioğlu düzenlememize katılmıştır kendilerine teşekkür ederiz.